13. 1. 2025

Ključna vloga lesene montažne gradnje pri trajnostnem razvoju

  • Lesena montažna gradnja je odgovor na sodobne izzive trajnostnega razvoja, saj združuje okoljske, socialne in upravljavske vidike, ki so ključni za dolgoročno uspešnost in zmanjšanje negativnega vpliva na okolje. Ta inovativni pristop predstavlja prihodnost gradnje, kjer funkcionalnost sreča trajnost.

Trajnostno poročanje in ESG vidiki

Direktiva o trajnostnem poročanju podjetij (CSRD) uvaja obvezno poročanje o okoljskih, socialnih in upravljavskih vplivih podjetij.

Gradnja lesenih montažnih stavb iz predizdelanih elementov je v tem kontekstu v prednosti, saj naravni materiali in energetska učinkovitost podpirajo vse tri stebre ESG. Transparentnost in odgovornost v poslovanju krepita zaupanje strank, partnerjev in investitorjev.

Inovacije v gradnji lesenih stavb
  • Sodobne lesene montažne stavbe vključujejo napredne tehnologije, kot je integracija programov za modeliranje stavb (BIM) in analize življenjskega cikla (LCA). Ta kombinacija omogoča izbiro okolju prijaznih materialov že v zgodnji fazi načrtovanja in poenostavi procese, kar prispeva k hitrejši in natančnejši izvedbi gradbenih projektov.
Socialni in gospodarski učinki
  • Poleg okoljske koristi lesena gradnja prinaša tudi pozitivne socialne in gospodarske učinke. Spodbuja lokalno gospodarstvo, uporabo obnovljivih virov in razvoj inovativnih rešitev. Zaposlenim zagotavlja bolj zdravo in varno delovno okolje, kar prispeva k njihovi večji zavzetosti in zadovoljstvu. Trajnostna naravnanost podjetij, ki se ukvarjajo z leseno montažno gradnjo, pa povečuje njihovo konkurenčnost na trgu.

Lesena montažna gradnja predstavlja ključni korak k trajnostni prihodnosti, kjer so okoljski vplivi zmanjšani, gospodarski učinki okrepljeni, in socialne vrednote v ospredju. S kombinacijo tradicije, inovacij in odgovornega poslovanja ta gradbeni pristop postavlja nove standarde za sodobno in trajnostno bivanje.

Avtorica članka:
dr. Tina Špegelj,