2. 12. 2024

Subvencije za skoraj nič energijske hiše in trajnostno bivanje

  • Subvencije za skoraj nič energijske hiše so odličen primer pomembnih finančnih spodbud, ki jih Slovenski okoljski javni sklad ponuja za nakup, gradnjo ali obnovo energetsko učinkovitega doma.
Sanjski dom z manj ogljičnega odtisa

S pomočjo naših strokovnjakov ter subvencije za nizkoenergijske hiše boste lažje dosegli zastavljene cilje ter uresničili želje po udobnem, varnem, kakovostnem ter učinkovitem domu. Z bivanjem v sodobno zasnovanem objektu pa boste hkrati doprinesli pomemben delež k zmanjšanju ogljičnega odtisa v naravi.

Subvencije za nič energijske hiše

Slovenski okoljski javni sklad je ključni vir finančnih spodbud za gradnjo energetsko učinkovitih stavb. Temu so namenjene tudi subvencije za nizkoenergijske hiše, višina finančnih sredstev pa je odvisna od več dejavnikov. Več o tem si lahko preberete na razpisu Ekosklada 105SUB-sNESOB23.

Subvencije za skoraj nič energijske hiše so namenjene stanovanjskim objektom, ki dosegajo minimalno porabo energije, pri čemer jo večji del pridobivajo iz obnovljivih virov. Glavni cilj tovrstne gradnje je zmanjšanje emisij toplogrednih plinov ter skoraj popolna energetska samozadostnost stavbe. Njihova učinkovitost temelji na:

primerni obliki in usmerjenosti objekta,
vgrajenih oknih v pasivnem standardu Uw ≤ 0,8 W/m²K
sodobnih izolacijskih materialih, s katerimi je sklenjen toplotni ovoj brez toplotnih mostov,
sistemih za izkoriščanje obnovljivih virov, kot je sončna elektrarna, sistem talnega ogrevanja ter sistem prezračevanja z rekuperacijo.
Individualne hiše ali hiše na ključ – idealna izbira za vaš dom

Subvencije EKO sklada spodbujajo tudi gradnjo ali nakup skoraj nič-energijske hiše. Te so zelo visoko učinkovite in vključujejo premišljeno zasnovo ter uporabo visokokakovostnih materialov, ki omogočajo optimalno toplotno izolacijo ter nizko porabo.

Kakšni so pogoji za pridobitev subvencije EKO sklada?

1.

Da bi pridobili subvencije EKO sklada, mora objekt izpolnjevati več pogojev, med katerimi so najpomembnejši: pravilna izbira in strokovna vgradnja ustreznih materialov, priprava projektne dokumentacije v skladu s predpisi in preizkus maksimalne dovoljene vrednosti toplotne prehodnosti ter porabe energije.

2.

Vsa projektna dokumentacija mora biti izdelana v skladu z veljavnim pravilnikom in usklajena s PHPP izračunom ter ostalimi dokazili, navedenimi javnem pozivu.  Pri izvedbi gradnje mora biti zagotovljen nadzor in pridobljeno uporabno dovoljenje, kot to določa gradbena zakonodaja.

3.

Pridobitev subvencije za skoraj nič energijske hiše je pogojena tudi z izračunom porabe za ogrevanje in ohlajanje stavbe, ki morata pri novogradnji znašati  QH ≤ 15,0 kWh/(m2a) in QK ≤ 15,0 kWh/(m2a). Z izračunom se preverja tudi morebitno poletno pregrevanje, učinkovitost senčenja in naravnega ohlajevanja ter dodatno aktivno ohlajevanje z učinkovitimi sistemi.

4.

Obvezen je preizkus zrakotesnosti stavbe. Izmerjena vrednost pri ugotavljanju tesnosti obodnih konstrukcij po standardu SIST EN ISO 9972:2015 mora pri novogradnji znašati n50 ≤ 0,60 h-1. Zunanje stavbno mora biti vgrajeno po RAL smernicah in sicer po načelu tesnjenja v treh ravneh.

5.

Prav tako mora biti vgrajen učinkovit centralni sistem prezračevanja s toplotnim izkoristkom rekuperacije toplote vsaj 80%, oziroma pri napravah z entalpijskim prenosnikom toplote vsaj 74%. V sistemih ogrevanja, ohlajevanja, prezračevanja ter priprave tople sanitarne vode morajo biti vključeni sodobni generatorji in naprave z visoko energijsko učinkovitostjo. Vgrajen pa mora biti tudi sodoben sistem za zbiranje, distribucijo in rabo deževnice za splakovanje stranišč, pranje perila, zalivanje vrta ipd., vključno s podzemnim zbiralnikom.

6.

Da bi bili upravičeni do subvencije za skoraj nič energijske hiše, mora stavba pokriti najmanj 70% letne dovedene energije za svoje delovanje (ta zajema ogrevanje, hlajenje, razvlaževanje, prezračevanje, priprava tople vode in razsvetljava) iz obnovljivih virov. Letno porabo elektrike za delovanje sistemov mora v celoti pokriti lastna proizvodnja. Vsi drugi pogoji za pridobitev subvencije EKO sklada so natančno opredeljeni in razloženi v javnem pozivu, objavljenem na njihovi spletni strani.

Kolikšen delež investicije predstavljajo subvencije za nizkoenergijske hiše?

Učinkovito zasnovane hiše prinašajo nižje stroške ogrevanja, hlajenja, vzdrževanja ter druge dolgoročne finančne koristi. Subvencije za nizkoenergijske hiše pa ne predstavljajo le občutne finančne pomoči, temveč hkrati zagotavljajo dostop do naprednejših gradbenih materialov in tehnologij, ki bi jih brez podpore morda težje vključili v svoj projekt.

Stavba, ki izpolnjuje pogoje subvencije za nizkoenergijske hiše ima tudi zelo visoko tržno vrednost, zato gre za premišljeno naložbo v prihodnost. Glede na zakonodajo in tržne trende, ki nakazujejo vedno strožje zahteve glede energetske učinkovitosti doma, lahko lastniki dolgoročno pričakujejo manjše tveganje za izgubo vrednosti svoje nepremičnine.

Koliko pa sploh lahko profitirate s pridobitvijo subvencije za skoraj nič energijske hiše ali nizkoenergijske gradnje?

Subvencije EKO sklada za novogradnje, ki imajo vgrajeno napravo za samooskrbo z elektriko ter učinkovit sistem za zbiranje in distribucijo deževnice, se  izračunajo na podlagi projektne dokumentacije ter se določijo na m2 neto ogrevane in prezračevane površine stavbe.

Višina nepovratnih sredstev je odvisna od računske porabe za ogrevanje in hlajenje stavbe, povzete iz izračuna PHPP ter skupine, v katero se stavba uvršča glede na vrsto vgrajenega izolacijskega materiala v toplotnem ovoju in zunanjega stavbnega pohištva. Običajno znaša finančna spodbuda nekje do 30% upravičenih investicijskih stroškov.

Z Marlesom enostavno do subvencije za skoraj nič energijske hiše

Gradnja sodobnih, učinkovitih objektov s pomočjo subvencije EKO sklada predstavlja pomemben korak k trajnostni prihodnosti. Poleg finančnih in okoljskih koristi prispeva k izboljšanju kakovosti bivanja, saj so takšni objekti zasnovani z mislijo na visoko stopnjo udobja, zdravo notranjo klimo in estetsko dovršenost.

Čeprav proces pridobivanja subvencije za skoraj nič energijske hiše na prvi pogled deluje zahteven in zapleten, pa je lahko s pravim partnerjem veliko enostavnejši. V podjetju Marles vam olajšamo pot do sanjskega doma, saj vas vodimo skozi celoten postopek pridobitve subvencije.

Naše celostne rešitve vključujejo načrtovanje, gradnjo in podporo pri pridobivanju subvencije za nizkoenergijske hiše in skoraj nič energijske hiše. Strokovnost in dolgoletne izkušnje nam omogočajo, da so projekti natančno prilagojeni strogim zahtevam sklada in najnovejšim standardom učinkovitosti. Pri gradnji uporabljamo samo visokokakovostne, okolju prijazne materiale, sodobne izolacijske rešitve, energetsko učinkovito stavbno pohištvo ter vrhunske sisteme za rabo obnovljivih virov.

Ker razumemo in poznamo kompleksnost postopka prijave za finančne spodbude EKO sklada, vam pripravimo vso potrebno dokumentacijo, ki je osnova za uspešno pridobitev subvencije. Prav tako vas vodimo skozi postopek prijave na razpis, vključno s pripravo obrazcev, prilog in drugih potrebnih dokumentov. Naše hiše so zasnovane tako, da izpolnjujejo ali celo presegajo zahteve za skoraj nič energijske objekte, zato je čas, da tudi vi storite korak k trajnostnemu, varčnemu in udobnemu domu.